понеділок, 4 листопада 2013 р.

Хасанкейф. Град приречений


У Хасанкейф можна потрапити , якщо їхати з Діярбакира у бік гірського озера Ван , або до іракського кордону . Але навіть ті , хто натрапив на це місце випадково , зупиняються тут , на березі річки Тигр - щоб розглянути відкрилася перед очима картину. Хасанкейф схожий на намальовані комп'ютером декорації до якогось фентезійних фільму . Посеред річки стоять напівзруйновані опори стародавнього моста - такі великі , що розташований поруч сучасний міст явно програє їм у монументальності і масштабі. Над руїнами височіє прямовисна скеля , а в ній вирізані зали та ходи фортеці , колись захищала древню переправу. До кам'яного схилі ліпляться будиночки. Вони нависають над обривом річки , тиснуться до високого старовинним мінарету з геометричною різьбою на кам'яній кладці . Деякі хатини розташовані прямо на зруйнованих мостових опорах , а внизу , на очеретяних настилах , схожих на великі плоти , сушаться рибальські снасті.


Печери над Тигром вважаються місцем зародження перших неолітичних товариств , які дали старт нашої цивілізації. Відповідно до сучасних уявлень , тут, у долині річки , сталася доместикація пшениці. Північ Месопотамії став центром великої « неолітичної революції » , яка заклала основи сучасної цивілізації. Європейські анархісти і турецькі ліві інтелектуали йдуть далі - вони вважають цей регіон місцем першої в історії соціальної революції, що відбулася в 7300 до н.е.
Однак у наші дні в результаті будівництва греблі на річці Тигр древні стоянки на берегах Тигра можуть бути затоплені - як і сам Хасанкейф - дивно мальовниче місто з фентезийной казки . Маленький древнє місто , законсервували в собі дух цілої череди змінювали один одного епох , став курдської Гернікою - і боротьба за його порятунок відразу набула політичний сенс. Демонстрації проти знищення міста пройшли в Європі , США і в країнах арабського світу , Хасанкейф висунули на здобуття статусу об'єкту всесвітньої культурної спадщини, її пропонували зробити культурно -історичним центром . Древній центр розвитку нашої цивілізації , де встало на ноги людство , перетворився зараз у її глуху периферію. Але доля загубленого в часі Хасанкейф , який несподівано став актуальним символом соціальної боротьби , демонструє - сьогодні історія продовжується навіть там , де все навколо , здавалося б , давно стало історією.

Немає коментарів:

Дописати коментар